Slovenská móda bola vidieť počas uplynulého týždňa módy v Londýne.

Na medzinárodnom módnom podujatí International Fashion Showcase dostali Slováci šancu ako jedna z trinástich krajín predviesť sa prostredníctvom samostatného projektu.

„Inštalácia predstavila štyroch talentovaných návrhárov, ktorí sú absolútne odlišní. Zdrojom je pre každého vždy niečo iné, ale potrebu vyjadriť svoje cítenie majú všetci nakódovanú rovnako,” uviedla Dana Kleinert zo Slovak Fashion Council, ktorý bol aj hlavným organizátorom inštalácii.

Vizuálnu prezentáciu doplnila hudba  jazzového hudobníka Borisa Čelára zvukov nahratých v slovenskej textilnej fabrike.

fotky (18) fotky (17)

Čerstvé absolventky odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Barbora Kubíčková, Andrea Pojezdálová a Petra Kubíková zaujali návštevníkov sviatku módy na ostrovoch.

Kubíčkovej kolekcia oslovuje svojou imaginatívnosťou, spomína si prostredníctvom nej na svoje bezstarostné detstvo, keď sa chodila so sestrou hrať do maminej skrine.

#KINGSIZE je tak momentom, keď sa svet dospelých opäť približuje tomu detskému. S humorom a nadhľadom.

fotky (14) fotky (13)

Andrea Pojezdálová zas v nadčasových dámskych outfitoch oživuje tradície a uplatňuje princípy udržateľnej módy.

Ku kritickému odkazu Guya Deborda a jeho knihe Spoločnosť spektáklu smeruje kolekcia Kubíkovej.

Spektákel je predstavený ako pozlátko -múr – vytvorený z konzumentov žijúcich pohodlný život. Jej tvorba je dlhodobo inšpirovaná japonskými tradíciami.

„Patria medzi najmladšiu generáciu s tvorivým potenciálom,“ zdôraznila kurátorka inštalácie Zuzana Šidlíková, ktorá je aj stálou kurátorkou módnej a textilnej kolekcie v novom Slovenskom múzeu dizajnu.

fotky (19)

 

Samotná inštalácia niesla názov  Slovakia_Fashion Source Code, čo v preklade znamená zdrojový kód slovenskej módy. Najviac pozornosti pútala interaktívna módna kniha.

“Predstavuje spôsob uvažovania, proces tvorby, inšpirácie alebo hotové modely. Každá prezentácia je riešená individuálne s dôrazom na originalitu dizajnéra,“  vysvetlil jej autor Ján Šicko.

Odborníci zo sveta módneho biznisu, kreatívci aj akademická obec sa od knihy nevedeli odtrhnúť, samotný tvorca dostal  vďaka nej niekoľko atraktívnych ponúk na spoluprácu. Najkrajšie modelky o tom informoval Slovak Fashion Council.

fotky (9) fotky (10) fotky (8) fotky (1)

 

Úspechy Slovákov v Londýne:

–  Slovensko ako samostatne vystavujúca krajina.

Návrhárka Barbora Kubíčková sa dostala medzi štyroch najlepších návrhárov spomedzi 80 dizajnérov z celého sveta

Barbora Kubíčková, Andrea Pojezdálová  dostali ponuku predávať vlastné kolekcie v módnych domoch v Londýne

Interaktívna kniha vytvorená špeciálne pre túto výstavu od Jána Šicka bola absolútnym prekvapením medzinárodnej výstavy a vzbudzovala neutíchajúci záujem.

fotky (5)

fotky (20)

Tím slovenských dizajnérov na Fashion Weeku v Londýne. Foto: Jarka Črepová

 

Autor: red
Foto: Jarka Črepová