Aké je to byť na móle, keď sa na vás upiera toľko pohľadov? Stará tržnica v Bratislave bola zaplnená do posledn0ho miesta.

Všetky mienkotvorné médiá sú v hľadisku. Sledujú, čo sa bude diať. Za oponu fashion šou nám dovolil nahliadnuť návrhár Richard Rozbora. Fashion Live! 2017 bola výnimočná. Nielen tým, že Rozbora Couture patril k headlinerom podujatia.

Príprava

V roli modelky začínam už týždeň pred prehliadkou. Je nedeľa poobede a spolu s profesionálnymi modelkami sa stretávame na fitingu – teda skúške šiat. Stojíme všetky v rade. Ani sa nehýbeme. Dizajnér nám pridelí odevy a určí ich poradie.

Bez makeu-pu, tak ako nás nedeľa stvorila. Polkruh tvorený zo zástupu modeliek skúsený návrhár Richard Rozbora najskôr prejde pohľadom. Jemu v hlave zatiaľ prebieha kombinatorika a uvažuje, čo ktorému typu dievčaťa sedí. Tento rok sú jeho favoritkami nordické typy. To ja nie som.

(článok pokračuje pod galériou)

GL3B0246

Ela Dekánková (druha zľava) na fitingu šiat pred prehliadkou. Foto: Ivana Tomková

GL3B0259 GL3B0356

Smotanové pukové nohavice sú asi o 20 cm dlhšie, a tak sa nesmelo ozývam.

“Richard, prosím Ťa!”

Návrhár pripraví ako alternatívu sukňu podobnej farby, ale nezabudne dodať, že od profesionálnej modelky očakáva, že zvládne „odkráčať“ aj takúto situáciu.

Deň „D“

Nenalíčená, len s čerstvo umytými vlasmi prichádzam do podzemia Starej tržnice v centre hlavného mesta. Dobre, poďme na to. Začneme výberom topánok. Púdrové lesklé lodičky s 12-centimetrovými ihlicami nie sú síce to, v čom túžite chodiť celý deň. Tiež to ale nie je tragédia.

Väčšie starosti mi spôsobujú pridlhé nohavice, pre ktoré sa návrhár nakoniec rozhodol. V duchu si pripravujem scenáre na elegantné zbieranie sa zo zeme pred divákmi a fotografmi. Našťastie ich však Richard skracuje. Ručne a na mieste – aj v tom je veľkosť profesionála.

GL3B3381

Hodinu pred prehliadkou začína kolotoč dokonalej starostlivosti o vizáž, po ktorej túži asi každá žena. Najprv čaruje kaderník Vladko, potom zas vizážistka. Nakoniec sa nespoznávam. Z tony make-upu dokáže odborníčka vytvoriť prekvapivo sviežu porcelánovú pleť.

Moje vlasy prešli v ten večer asi piatimi rozličnými pármi rúk a v ten večer ich prečesávajú asi ešte desaťkrát. Každý vlas má svoje miesto, nič nie je náhoda. Za zdanlivou prirodzenosťou vlnitého stylingu sa skrýva celý tím profesionálov.

Niektoré modelky sa sťažujú na vysoké a nepohodlné topánky a nazúvajú ich až na poslednú chvíľu. Aj keď na fotografiách z móla vyzerajú nezúčastnene, nervozite sa nevyhnú mnohé z nich.

Minúta na móle je veľmi krátky čas. Všetko utečie veľmi rýchlo. No sofistikovaná kolekcia návrhára Richarda Rozboru je výsledkom niekoľkých mesiacov tvrdej práce a celé teatro okolo stojí za to.

GL3B3444

GL3B3443

Ela Dekáková s návrhárom Richardom Rozborom. Foto: Ivana Tomková

Prečítajte si tiež: Miss Slovensko 2018: poďte s nami do backstage

Autor: Ela Dekánková
Foto: Ivana Tomková
Šaty: Richard Rozbora